Bloğuma hoşgeldiniz güzellikler.....
25 Şubat 2013 Pazartesi

GIDALARDA SİNERJİ MUCİZESİ


                        
 Bazı besinler birleştiğinde faydaları artıyor ve bir takım hastalıklarla savaşmak için adeta güçlü bir silah haline dönüşüyor.

Daha sağlam bir kalp, pürüzsüz bir cilt, güçlü bir hafıza ya da ince bir bel mi istiyorsunuz? O halde bir de bu karışımları deneyin!

Yeşil çay + limon = Daha sağlıklı bir kalp !

Güçlü antioksidan etkisiyle yeşil çayın kalp krizi riskini azalttığını biliyoruz. Ne var ki, yapılan araştırmalar vücudumuza bu faydalı içeriklerin yalnızca yüzde 20'sinin etki ettiğini gösteriyor.

Ancak bir iyi haberimiz var; bilim adamları yeşil çaya limon suyu eklendiğinde etkisinin yüzde 80'e kadar çıkabildiğini söylüyor.

Saf zeytinyağ + domates = Hastalıklara karşı direnç !

Vücudun direncini düşüren ve hastalıklara kapı açan serbet radikallere karşı savaşan beta karoten, E vitamini ve C vitamini barındıran antioksidan deposu yiyeceklerden maksimum faydayı sağlayabilmek için saf zeytinyağının eşliğine ihtiyacımız var.

Yoğurt + yaban mersini = Güçlü bir vücut !

Bu lezzetli karışım spordan önce yemeniz gereken yiyeceklerle harika bir örnek! Nedeniyse, yaban mersininin zihni güçlendiren etkisi egzersizlerinize odaklanmanızı kolaylaştıracak ve yoğurt vücudunuzda kas kaybını önleyecek proteini almanızı sağlayacak.

Nohut + Kırmızı biber = Kansızlığa önlem !

Nohut, kansızlığa karşı vücudun ihtiyaç duyduğu demir bakımından oldukça zengin. Ancak, vücut nohuttaki demirin emilmesinde zorlanıyor. Bir C vitamini deposu olan kırmızı biber ise nohuttaki demirin çözülerek kan hücrelerine işlemesini sağlıyor.

Bal + Tarçın = Kuvvetli bağışıklık sistemi !

Her gün kullanılan bal ve tarçın, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudu bakteri ve virüs saldırılarına karşı korur. Araştırmacılara göre bal, birçok vitamin ve bol miktarda demir içeriyor.

Yumurta + mango= Sıkı bir cilt !

Cildin sıkı ve sağlıklı görünmesi için koljen üretmesi gerekir. Yumurtanın içerdiği özel amino asitler kolejen üretimine yardımcı olur. Mango gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler bu amino asitlerin etkisini arttırır.

Brokoli + domates = Kansere karşı savaş !

Brokoli ve domates, her ikisi de kanserle savaşan yıldız yiyecekler. Araştırmalar gösteriyor ki, bu iki yiyeceğin birlikte yenmesi prostat kanserinin büyümesini yavaşlatmakta ayrı ayrı yenmesinden daha etkili oluyor.

Yaban mersini + ceviz = Güçlü bir hafıza !

Araştırmalarda bu iki besinde bulunan polifenol bileşiklerinin zekayı güçlendirdiği ve Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirdiği gösterilmiştir.

Kara lahana + limon = Daha güçlü bir iskelet !

Tam bir kalsiyum deposu olan, hatta ıspanaktan üç kat fazla kalsiyum barındıran kara lahana kemikleri güçlendirmek için bire bir.

Peki neden limonla birlikte yenmeli? Çünkü limonda bulunan C vitamini, kara lahanada bulunan kalsiyumun absorbe edip, vücuda daha iyi işlenmesini sağlıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.