Bloğuma hoşgeldiniz güzellikler.....
24 Aralık 2011 Cumartesi

Hacı annemin kış çayı.......


Abim 12,ablam 9 ,ben 5 yaşındayım.O zamanlar ilçemize kar yağdığında biz içinde kaybolurduk.Ve kar günlerce yağar,yağar dı..Biz üç kardeş tüm günümüzü mahalledeki arkadaşlarımızla dışarda geçirirdik.Karanlık olup  da eve geldiğimizde, çoraplarımı za kadar ıslanmış ve elimiz ayağımız buz kesmiş olurdu.

Hacı annemiz  ( babaannemiz )hiç söylenmeden kuru kıyafetlerimizi giydirir sobanın etrafına sıralardı bizi. Akşam yemeğimizi yer, ısınmanın etkisiyle kirpiklerimize kum torbaları asılmaya başladığında elimize çok sıcak bir içecek verirdi. Bu çayın tamamını  bitirmeden yatmamıza asla izin vermezdi.İçmezseniz yarın kar oynayamazsınız  der ve yeşil gözleriyle üçümüz ünde çaylarımızı bitirmemizi beklerdi.

Biz her zamanki gibi ertesi gün ve tüm kış boyunca karların içindeydik.Sağlıklı ve enerjik olarak.  Bunun sırrı o çok sıcak içmek zorunda olduğumuz çayda gizli idi.....
Bu çayın tarifini ister misiniz.......:)
KIŞ ÇAYI 
- 2 çay fincanı için,
2  çay fincanı  su,
1 çay fincanı pekmez,
5 adet karabiber,
1 çubuk tarçın,
5 adet karanfil,
1 adet küçük kök zencefil,
Fındık kadar nöbet şekeri,
 Çaydanlık veya büyükce bir cezvede su kaynayınca pekmez  ve diğer malzemeler ilave edilir.5dk kaynatılır ,kapatılır. 3-4dk dinlendirilir. Soğumadan süzülerek kaynar şekilde yudum yudum içilir.Ve hemen yatılır..

Soğuk algımlı ğı, öksürük, boğaz ağrılarına birebir gelir.

SAĞLIKLI SICAK ŞİFALI GÜNLER..........:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.