Bloğuma hoşgeldiniz güzellikler.....
24 Aralık 2011 Cumartesi

CİLT HASSASİYETLERİ VE KURU CİLDİN SORUNLARI

   Cildimiz kuru ve hassas ise ;                                                                                                                              Dış ortamdaki soğuk, nemli hava, rüzgar; ev, araç içi ve işyerleri gibi kapalı alanlarda ısıtmaya bağlı kuru hava cildin dengesini daha da fazla bozar. 

Soğukta yüzeysel kan dolaşımı etkilenir, damarlar büzülür, dolaşım yavaşlar; buna bağlı olarak cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan sebum üretimi, hücreleri birbirine bağlayan seramidler  azalır, cildin koruma görevi zarar görür, su kaybı olur.  Kişi cildinde hassaslık, kızarma, nedensiz yanma hissi  duyar, hatta pullanmalar, çatlamalar oluşabilir. Bu koşullardan yüz, eller gibi açıkta olan yerler ilk önce etkilenir. Sağlıklı bireyde bunlar görülürken cildin zaten kuru olduğu durumlarda  daha şiddetli  görülür.

Kuru cildi daha iyi korumak için..
Dışarıda soğuk, rüzgar, yağmur; ev, büro, arabalar, mağaza gibi kapalı mekanlarda ısınma ile oluşan kuruluktan korunmalıyız. Yüz ve eller daha çok etkileneceği için, yüzümüzü ve ellerimizi sabah akşam, akşam daha yoğun olmak üzere nemlendirmeliyiz. Makyaj temizlenirken alkolsüz bir temizleyici kullanmalı, alışkın olduğumuzdan daha yoğun, daha zengin bir krem kullanmalıyız.

Yaşadığımız ortamı nemlendirmek önemlidir. Dış ortamla ısı farkını çok açmamak için iç ortam ısılarını 20 derece civarında tutmak,%30 nemli olmasını sağlamak önemlidir. Basit bir önlem olarak radyatörlerin üzerine su koymak ortamı nemlendirecektir.

Duş veya banyo sıcak olmamalıdır, sıcak su cildi daha da kurutur. Sık sık keselenmekten kaçınılmalı, temizlenirken gliserinli, yağlı sabunlar tercih edilmeli, banyo sonrası vücut sürtme hareketinden kaçınılarak, yumuşak hareketlerle kurutulmalı, nemlendiriciyi bu aşamada kullanmaya özen gösterilmelidir. Losyondan ziyade, daha yoğun olan krem formu tercih edilmeli,mümkünse kokusuz olmasına dikkat edilmelidir.

Dekolte, dirsek, diz, topuk gibi kırılgan, çatlamış veya çok kuru bölgelere daha fazla özen gösterilmeli, yağlı kremlerle (tatlı badem yağı gibi) masaj yapılmalıdır.

Eller çok sık yıkandığı için soğuğa özellikle hassastır, çatlamalar, soyulmalar hatta yer yer kanamalar olabilir. Gliserin veya gliserollü bir sabun kullanılmalı, suyla teması mümkün olduğu kadar azaltmalı, deterjanla temas gerekiyorsa muhakkak eldiven kullanmalıdır. Dışarı çıkarken nemi, yünlü eldivenlere göre daha iyi tutan deri eldivenler tercih edilmelidir. Günde birçok kez koruyucu el kremleri uygulanmalı, gece yatarken yoğun bir tabaka halinde yedirilmeli..

Bu arada da beslenmemize dikkat etmeliyiz. Özellikle cildi besleyen koruyan, nem veren gıdalara ağırlık vermeliyiz. Mevsim meyva , sebzeleri doğru şekilde soframıza gelmeli.Gün içinde düzenli aralıklarla su içilmelidir.

Unutmayalım cilt ; içerden beslenir dışardan desteklenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.